Een subdomein aanmaken, en wat te doen als het niet werkt
Een subdomein is een adres vóór je domeinnaam, zoals shop.jouwdomein.nl. Je maakt het zelf aan in DirectAdmin. In dit artikel lees je hoe dat gaat, hoe je er https op krijgt en wat je doet als het subdomein nog niet werkt.
Een subdomein aanmaken
- Log in op DirectAdmin: ga in Mijn WebOké naar Mijn Producten en klik bij je hostingpakket op DirectAdmin.
- Kies rechtsboven het domein waaronder het subdomein komt.
- Klik onder Accountbeheer op Subdomein Beheer en daarna op Subdomein toevoegen.
- Typ bij Subdomein alleen het eerste deel, bijvoorbeeld shop.
- Kies bij Document Root de map voor de bestanden. Laat Standaard staan als je twijfelt: de bestanden komen dan in domains/shop.jouwdomein.nl/public_html.
- Klik op Subdomein toevoegen.

Wil je WordPress op het subdomein? Installeer het met Installatron en kies daar het subdomein. Een andere PHP-versie voor het subdomein? Lees Kan ik een andere PHP-versie per map of subdomein gebruiken?.
Https op het subdomein
DirectAdmin vraagt vanzelf een SSL-certificaat aan zodra het subdomein naar de server wijst. Dat gebeurt bij de volgende automatische ronde, binnen 24 uur. Wil je niet wachten, klik dan in DirectAdmin bij SSL/TLS certificaten op Nu aanvragen. Zie je een certificaat op naam van de server, zoals linuxXX.webawere.nl? Dan heeft het subdomein nog geen eigen certificaat. Meer in Certificaat voor www, subdomeinen en wildcard.
Het subdomein werkt nog niet
Een nieuw subdomein werkt meestal niet meteen. Er verandert iets in de DNS en de webserver, en dat heeft even tijd nodig. Reken op een paar minuten tot een uur, soms een paar uur.
- Open het subdomein niet al in je browser voordat je het hebt aangemaakt. Je computer of provider onthoudt dan dat het nog niet bestond, en dan duurt het het langst.
- Maak het subdomein dus eerst aan en probeer het pas na een minuut of tien.
- Werkt het na een paar uur nog niet? Probeer het in een privévenster of op je telefoon via 4G. Lukt het daar wel, dan zit het in de cache van je computer of netwerk.
- Gebruik je de nameservers van een andere partij, zoals Cloudflare? Dan moet je het subdomein daar zelf als A-record of CNAME-record toevoegen. DirectAdmin zet het alleen in de DNS van WebOké.
Zie ook: Wanneer werkt een wijziging? Wachttijd en TTL.
Subdomein laten wijzen naar een andere dienst
Moet het subdomein naar een andere partij wijzen, zoals een webwinkelplatform of een nieuwsbriefdienst? Maak het dan niet aan in Subdomein Beheer. Voeg alleen een record toe in DNS Beheer:
- een CNAME-record als de dienst je een hostnaam geeft, zoals shops.voorbeeld.com. Zet een punt aan het eind. Zie CNAME-records en de punt aan het eind.
- een A-record als de dienst je een IP-adres geeft. Zie Een A- of AAAA-record toevoegen of wijzigen.
shop CNAME shops.voorbeeld.com.
Uitgebreide uitleg met schermafbeeldingen: Subdomeinen aanmaken en verwijderen in de DirectAdmin-handleiding.
